Upis prava vlasništva
Pravo vlasništva nekretnine ne stječe se automatski, nego upisom u zemljišne knjige
Temelj za stjecanje prava na nekretnini može biti:1. pravni posao (ugovor o kupoprodaji, ugovor o darovanju i sl.)
2. odluka suda, odnosno druge nadležne vlasti
3. nasljeđivanje
4. zakon
Stjecanje prava vlasništva na nekretnini temeljem ugovora o kupoprodaji
Sklapanjem pravnog posla, primjerice ugovora o kupoprodaji, ne znači da ste postali vlasnikom nekretnine. Naime, pravo vlasništva nekretnine ne stječe se automatski, nego upisom u zemljišnu knjigu temeljem isprava koje ispunjavaju sve opće i posebne pretpostavke propisane zakonom.Prijedlog za upis prava vlasništva podnosi se mjesno nadležnom općinskom sudu koji vodi zemljišnu knjigu (zemljišnoknjižnom sudu) u koju je upisana nekretnina koja je bila predmetom pravnog posla. Prijedlog se sudu podnosi elektronički, putem javnog bilježnika ili odvjetnika, kao ovlaštenih korisnika informacijskog sustava koji je u primjeni u poslovanju suda.
Potrebna dokumentacija
Za uknjižbu prava vlasništva nekretnine sudu je potrebno dostaviti:- izvornik ili ovjereni prijepis odnosno presliku isprave o pravnom poslu (ugovor o kupoprodaji, ugovor o darovanju, ugovor o zamjeni i slično)
- dokaz o državljanstvu stjecatelja prava vlasništva (domovnica, osobna iskaznica, putovnica)
- dokaz o oslobođenju od plaćanja sudske pristojbe,
- pristojba za upis naplaćuje se prema tarifi propisanoj u Uredbi o tarifi sudskih pristojbi („Narodne novine“, broj 37/23) pa se tako za podnesak kojim se traži upis u zemljišnu knjigu ili brisanje iz zemljišne knjige plaća pristojba od 6,50 eura, a za odluku o prijedlogu za uknjižbu ili predbilježbu prava vlasništva i drugih stvarnih prava plaća se pristojba od 26,54 eura
- ako se na temelju jednog prijedloga upisuje više prava u korist jedne osobe kod istog suda, pristojba se plaća za upis svakog prava posebno.
Ako prijedlog za upis prava vlasništva ne podnesete u roku od 60 dana od dana stjecanja uvjeta za upis tog prava u zemljišnu knjigu ili knjigu položenih ugovora, obračunat će vam se pristojba u peterostrukom iznosu.
Za elektroničko podnošenje prijedloga za upis predviđeno je plaćanje sudske pristojbe u iznosu umanjenom 50% u odnosu na propisanu sudsku pristojbu za podnošenje prijedloga za upis (članak 7., Zakona o sudskim pristojbama, „Narodne novine“, broj 118/18 i 51/23).
Nakon što se predaju svi potrebni dokumenti i dobije urudžbeni broj, status predmeta može se provjeravati i putem stranica Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Državne geodetske uprave na poveznici Uređena zemlja: Rok u kojem je zemljišnoknjižni sud dužan izvršiti upis u zemljišne knjige propisan je Zakonom o zemljišnim knjigama. Predmeti se, u pravilu, rješavaju po onom redoslijedu kako su zaprimljeni na zemljišnoknjižnom sudu.
Pod rubrikom Dodatne informacije u ovome članku možete pronaći informativni materijal o preuzimanju katastarskih i zemljišnoknjižnih isprava online.
Zemljišne knjige - Najčešća pitanja