Prevencija ovisnosti kod djece i mladih
Trebate li informacije kome se obratiti za savjet ili pomoć ako vi ili netko vama blizak ima problem s drogom, alkoholom, kockanjem, igranjem video igara ili prekomjernim provođenjem vremena na internetu?
Eksperimentiranje s različitim psihoaktivnim sredstvima - duhanom, alkoholom, drogama, kockanjem, igranjem video igara ili prekomjernim provođenjem vremena na internetu te druga rizična ponašanja, kod nekih pojedinaca mogu eskalirati i pretvoriti se u ovisnost.Stručni timovi u županijskim zavodima za javno zdravstvo
Sumnjate li na eksperimentiranje s alkoholom, drogama, kockanjem/klađenjem ili drugim sredstvima ovisnosti, možete zatražiti stručnu pomoć u timovima u djelatnosti zdravstvene zaštite mentalnog zdravlja, prevencije i izvanbolničkog liječenja ovisnosti koji djeluju pri svim županijskim zavodima za javno zdravstvo:
Mreža zavoda za javno zdravstvo.
Njihova se djelatnost proteže od rada s mladima koji eksperimentiraju sa sredstvima ovisnosti i njihovim obiteljima, suradnje sa školama i područnim uredima Zavoda za socijalni rad, kao i drugim zdravstvenim službama do tretmana i rada s ovisnicima i kontrole apstinencije.
Službe za školsku medicinu
U zavodima za javno zdravstvo djeluju i službe za školsku medicinu u čijim savjetovalištima također možete potražiti pomoć, između ostalog i za probleme rizičnih ponašanja. U takve se službe možete bez uputnice prijaviti sa svojim djetetom i dobiti savjet kako postupiti u situaciji koju ne znate razriješiti.
Pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo započela je s radom Info linija za ovisnosti koja je namijenjena pružanju informacija građanima kome se obratiti za savjet ili pomoć ako sami ili netko njima blizak ima problem
INFO LINIJA ZA OVISNOSTI Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
0800 2000 70 - besplatna telefonska linija
091 4683 070 - mobilna linija za pozive, SMS poruke te WhatsApp i Viber poruke*
ovisnosti@hzjz.hr - upiti putem e-mail poruka
* pozivi, SMS poruke i korištenje interneta za WhatsApp i Viber poruke naplaćuju se sukladno cjeniku mobilnog operatera osobe koja šalje upit
Testiranje na prisutnost droga
Testiranje je moguće obaviti na sljedećim mjestima:
- U svim županijskim zavodima za javno zdravstvo besplatno se provodi testiranje urina na prisutnost droga.
- Testiranje urina na prisutnost droga moguće je obaviti u ordinacijama medicine rada. Testiranje se naplaćuje sukladno cjeniku pojedine ordinacije.
- Jednokratni testovi urina na prisutnost droge namijenjeni za kućnu uporabu dostupni su u ljekarnama na području Republike Hrvatske.
- Testiranje urina i kose na prisutnost droga isključivo u službene svrhe (po nalogu suda, na zahtjev poslodavca i sl.) provodi se u Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada (Ksaverska cesta 2, Zagreb), uz prethodnu najavu i rezervaciju termina mailom: infodroge@imi.hr ili telefonom: 01 4682 500.
Za analizu uzoraka kose/urina radi utvrđivanja prisutnosti droga i njihovih metabolita koristi se plinska kromatografija sa spektrometrijom masa (GC/MS).
U Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada može se zatražiti analiza kose na dvije skupine droga:
- skupina: morfin, kodein, heroin, 6-acetilmorfin (specifični metabolit heroina), metadon (heptanon) i kokain;
- skupina: amfetamin, metamfetamin, 3,4-metilendioksiamfetamin (MDA), 3,4-metilendioksimetamfetamin (MDMA-Ecstasy) i 3,4-metilendioksietilamfetamin (MDEA)
Analiza kose proširuje mogućnost detekcije droge na mjesece, ovisno o duljini kose. Analiza kose služi kao dokaz ponavljane konzumacije droge.