Znakovi za uzbunjivanje

Javno uzbunjivanje stanovništva se u Hrvatskoj provodi sirenama, razglasnim uređajima, elektroničkim medijima i slanjem poruka na mobilne uređaje

Za skretanje pozornosti stanovništva na opasnost koriste se sirene preko kojih se emitiraju propisani signali znakova za uzbunjivanje neposredne ili nadolazeće opasnosti. Sastavni dio znaka za opasnost je i priopćenje za stanovništvo kojim se pružaju pravodobne i nužne informacije radi poduzimanja aktivnosti za učinkovitu zaštitu. Priopćenja se emitiraju odmah iza signala i to preko raspoloživih elektroničkih sirena koje imaju mogućnost emitiranja govornih poruka, razglasnih uređaja  i elektroničkih medija.

Uz znakove za uzbunjivanje neposredne i nadolazeće opasnosti postoje i signali vatrogasna uzbuna i prestanak opasnosti. Kako razlikovati signale pojedinog znaka za uzbunjivanje pogledajte na slici u prilogu.
Provjera sustava javnog uzbunjivanja sirenama provodi se svake prve subote u mjesecu u 12 sati, kada se i redovito ispituje ispravnosti sustava oglašavanjem znaka „prestanak opasnosti“. Na taj se način uz kontrolu funkcionalnosti sustava ujedno uvježbava i rukovanje sustavom te provjerava djelotvornosti protokola potpisanih s elektroničkim medijima.

Također, implementiran je „Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama“ (SRUUK) kojim se u Hrvatskoj, kao i u svim državama članicama EU, dosadašnji način upozorenja sirenama dopunio sustavom javnog upozorenja putem mobilnih uređaja s ciljem pravovremenog obavještavanja građanstva o nastanku krizne situacije te mogućnošću dijeljenja uputa za postupanje u ugroženom području putem mobilnih telefona i drugih modernih tehnologija.

Stanovnici određenog područja Hrvatske, kao i njegovi posjetitelji, u određenom, kriznom trenutku putem svojih mobilnih uređaja dobit će poruku upozorenja o izvanrednim događajima na tom području, a koji su potencijalna opasnost za živote i zdravlje ljudi, materijalna dobra ili okoliš. Pod tim se podrazumijeva nastanak katastrofe ili velike nesreće uzrokovane prirodnim, tehničko-tehnološkim ili ljudskim faktorom (kao što su poplave, požari, nesreće koje uključuju opasne tvari, prolomi akumulacijskih brana, epidemije).

Poruka će sadržavati obavijest o opasnostima koje prijete i mjerama koje je hitno potrebno poduzeti, kako bi se negativne posljedice svele na minimum.

Poruke upozorenja primat će svi korisnici mobilnih telefona na ugroženom području Republike Hrvatske i strani korisnici u roamingu, kao i sudionici sustava civilne zaštite krizom zahvaćenog područja, što će omogućiti brži odgovor na krizu i saniranje njenih posljedica.