Kako se žaliti na rad policijskog službenika

Provjerite na koji način možete podnijeti pritužbu ili predstavku na rad odnosno postupanje policijskog službenika ukoliko smatrate da su vama ili nekoj drugoj osobi povrijeđena prava

Svaka fizička ili pravna osoba koja smatra da su njoj ili drugoj osobi djelovanjem ili propuštanjem djelovanja policijskog službenika, u primjeni policijskih ovlasti, povrijeđena prava ili slobode, ima pravo podnijeti pritužbu nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Ministarstva unutarnjih poslova u roku od 30 dana od dana saznanja za povredu.

Kome podnijeti pritužbu i koji je rok za odgovor

Pritužbu možete podnijeti nadležnoj policijskoj upravi ukoliko se radi o policijskom službeniku policijske uprave ili ustrojstvenoj jedinici Ministarstva unutarnjih poslova u sjedištu ukoliko se radi o policijskom službeniku Ministarstva u sjedištu.
 
Pritužba se može podnijeti i Službi za unutarnju kontrolu, sa sjedištem u Zagrebu, Ulica grada Vukovara 33, koja će pritužbu na rad policijskog službenika dostaviti nadležnoj policijskoj upravi ili drugoj ustrojstvenoj jedinici Ministarstva u sjedištu koja će obaviti potrebne provjere te o utvrđenom činjeničnom stanju i poduzetim mjerama, u roku od 30 dana od dana primitka pritužbe, obavijestiti podnositelja pritužbe.
 
Ukoliko podnositelj pritužbe nije zadovoljan odgovorom, može u roku od 15 dana od primitka odgovora podnijeti prigovor Službi za unutarnju kontrolu koja će izvršiti uvid u spis te po potrebi obaviti dodatne provjere, a o svemu poduzetom i utvrđenom obavijestiti podnositelja u roku od 30 dana.
 
Ukoliko podnositelj pritužbe nije zadovoljan niti odgovorom Službe za unutarnju kontrolu, u roku od 15 dana od primitka odgovora, ima pravo podnijeti prigovor i na odgovor Službe za unutarnju kontrolu, u kojem slučaju će navedena Služba zaprimljeni prigovor, zajedno sa spisom predmeta, dostaviti na daljnje rješavanje nadležnom Povjerenstvu za rad po pritužbama. Način postupanja Povjerenstva dostupan je na mrežnoj stranici Povjerenstva za rad po pritužbama.

Sadržaj pritužbe

Pritužba mora biti razumljiva i mora sadržavati (članak 5. stavak 2. Zakona o policiji):
  • ime, prezime i adresu podnositelja
  • mjesto, vrijeme i opis djelovanja ili propuštanja djelovanja kojima su povrijeđena prava ili slobode podnositelja ili druge osobe
  • potpis podnositelja.
Ministarstvo unutarnjih poslova primjenjuje načelo pomoći stranci, odnosno ako je sadržaj podneska manjkav u smislu članka 5. stavak 2. Zakona o policiji, podnositelj se upućuje da podnesak nadopuni potrebnim sadržajem.

Načini podnošenja pritužbi

Pisane pritužbe moguće je dostaviti:
  • poštanskom dostavom na adresu nadležne policijske uprave, putem telefaksa ili putem elektroničke pošte
  • pisanim putem na adresu: Ravnateljstvo policije, Ured glavnog ravnatelja policije, sa sjedištem u Zagrebu, Ilica. 335, putem telefaksa na broj: 01/3788-318 ili putem elektroničke pošte na adresu: policija@mup.hr
  • Službi za unutarnju kontrolu, sa sjedištem u Zagrebu, Ulica grada Vukovara 33, putem telefaksa na broj: 01/6122-603 ili putem elektroničke pošte na adresu: unutarnja@mup.hr.
Prijave putem telefona (u vremenu od 00:00 do 24:00 sati)
  • telefon 192 (Operativno komunikacijski centar (OKC) policijske uprave na čijem se području događaj dogodio)
  • besplatni telefon za pritužbe MUP-a 0800 - 0192.
Neposredna predaja ili izjava na zapisnik

Pritužbe se mogu predati u pisanom obliku ili izjaviti i na zapisnik osobno, od 08:00 do 15:00 sati, u nadležnoj policijskoj upravi, odnosno nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Ministarstva u sjedištu (na adrese u Zagrebu, Ilica 335 i Ulica grada Vukovara 33), a pritužbe se mogu izjaviti i na zapisnik.
Pritužba koja se dostavlja putem elektroničke pošte i sadrži snimku potpisa podnositelja, smatrat će se potpunom u smislu članka 5. Zakona o policiji, dok će se u protivnom tretirati sukladno odredbama Zakona o sustavu državne uprave.

Postupanje po nepotpunim pritužbama, po pritužbama na druge zaposlenike MUP-a i po pritužbama koje se ne odnose na primjenu policijskih ovlasti

Pritužbe koje su podnesene nakon propisanog roka i ne sadrže potrebne propisane podatke ili podaci nisu nadopunjeni, kao i pritužbe koje se odnose na ostale zaposlenike MUP-a ili se ne odnose na primjenu policijskih ovlasti, neće se rješavati sukladno odredbama Zakona o policiji, nego će se na njih primjenjivati odredbe zakona kojim se propisuje sustav državne uprave.
 
U tom slučaju prigovor na odgovor nadležne policijske uprave i ustrojstvene jedinice Ministarstva unutarnjih poslova neće razmatrati nadležno Povjerenstvo za rad po pritužbama, već će prigovor razmatrati Služba za unutarnju kontrolu čiji se odgovor neće dalje razmatrati.